Najczęstsze problemy z autem

Przegląd raz w roku? To może nie wystarczyć!

przegląd wykonywany przez mechanika w warsztacie samochodowym to minimum, które kierowca auta musi wypełnić. Warto jednak mieć świadomość tego, że niekiedy opłaca się sprawdzać sprawność naszego auta o wiele częściej. Przykłady? Nie trzeba szukać daleko. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przegląd samochodu osobowego (czy jakiegokolwiek innego pojazdu mechanicznego) wtedy, gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Nie ma znaczenia to, czy jest to urlop, czy też podróż służbowa. Często bywa bowiem tak, że przegląd wykonany stricte przed podróżą poinformuje nas o ewentualnych usterkach czy też częściach do wymiany

Części do wymiany. Kiedy możemy podejrzewać awarię?

Każda część jest tak samo ważna i odpowiada za swoją funkcję. Jeśli jeden trybik zostaje przestawiony, często awaria wydaje się być nieunikniona. Tak naprawdę może zepsuć się wszystko. Jedne usterki nie wpływają co prawda na jazdę (na przykład zepsute radio czy głośniki), ale mogą z kolei obniżać komfort tej ostatniej. Zazwyczaj psują się jednak bardziej przydatne części. Takie jak chociażby silnik, układ hamulcowy czy tłumik.

Opony. Najważniejszy element samochodu?

W naszym kraju należy zmieniać opony dwa razy do roku. Najpierw na okres jesienno-zimowy, kiedy nawierzchnia jest śliska i oblodzona, a następnie na okres wiosenno-letni, kiedy mamy najczęściej (ponieważ nie należy w tym przypadku generalizować) do czynienia z drogami suchymi i gorącymi. Warto pamiętać również o tym, by w zapasie wozić jedną dodatkową oponę. Szczególnie w sytuacjach, w których wybieramy się za granicę. Lepiej zawczasu pomyśleć o ewentualnej usterce, niż w czasie podróży utknąć na środku pustej drogi i zapłacić pokaźną sumę za holowanie auta do najbliższego warsztatu samochodowego. Nierzadko jest to naprawdę bardzo nieopłacalne.